Поврзете се со нас

АТП

Надал: Ми пречи само едно нешто во односот кој го имаме со Федерер

Објавено

на

Foto:twitter.com/Wimbledon

Рожер Федерер оваа година става крај на една неверојатна серија, односно за првпат нема да настапи на Вимблдон по пауза од 23 години.

Федерер како јуниор првпат настапил на отвореното тениски првенство во 98-ма година и немаше испуштено ниту едно издание, се до ова 135-то во историјата на кое нема да настапи поради рехабилитацијата на коленото која се уште е во тек.

Швајцарецот како осумкратен освојувач на Вимблдон ќе им недостасува на новинарите и на искрените тениски фанови во Лондон, па поради тоа, Надал доби прашање на оваа тема на пресот кој го имаше пред својот настап во Ол Ингланд клубот.

– Јас и Рожер поделивме толку многу неверојатни моменти. Се притискавме еден со друг и навистина тешко е да се мисли за тениската историја во изминатите 20 години без нашето ривалство.

– Се сретнавме на секој голем настан, на секој голем терен, освен на еден. Се немаме сретнато на Ју-Ес Опен во Њујорк и тоа е единственото што ми пречи во односот кој го имаме со Федерер. На останатите турнири, го делевме теренот, делевме големи успеси и се притискавме еден со друг. Поради тоа, нашиот однос е многу позитивен, многу пријателски и никогаш не сме имале проблем на теренот и надвор од него, – изјави Надал.

 

bothers

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни