Поврзете се со нас

Италија

Милан испрати директна порака за иднината на Леао на „Сан Сиро“

Објавено

на

Foto:twitter.com/acmilan

Италијанскиот фудбалски великан, Милан испрати јасна порака околу иднината на напаѓачот Рафаел Леао на „Сан Сиро“.

Португалецот го носи „црвено-црниот“ дрес од 2019 година кога слета во Милано од редовите на Лил. Тој за кратко време се наметна и веќе некое време е меѓу најважните, клучните играчи на калчолигашот заедно со Тео Ернандес и голманот Мајк Мењан.

Офанзивецот има активен договор до 2028 година, но низ медиумите има информации дека ПСЖ и Челси се подготвени да притиснат ова лето и да го добијат неговиот потпис. Меѓутоа Милан има јасно планови за Леао и ако некој сака да го ангажира ќе мора да активира „скромната“ клаузула која изнесува „само“ 175 милиони евра.

-Рафа има откупна клаузула од 175 милиони евра. Ама настрана од тоа, тој сака да остане во Милан. Нему му е многу добро овде, тој треба да биде тој што ќе бара да замине, ама не сака. Да живее Леао во Милан, -порача извршниот директор, Џорџо Фурлани за „Газета Дело Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни