Поврзете се со нас

Франција

Мбапе сака да си замине од Пари Сен Жермен

Објавено

на

Foto:twitter.com/PSG_English

Килијан Мбапе веќе пет години е дел од Пари Сен Жермен, тим со кој го освои сите титули со исклучок на онаа најпосакуваната во Лигата на шампионите.

Токму ова беше причина Мбапе да размислува за заминување претходната година и се некако изгледаше дека ќе го напушти Париз за да во последен момент се предомисли и стави потпис на нов договор. Меѓутоа и оваа сезона не се променија некои работи во таборот на „светците“, па според реномираниот „Л’Екип“ тој размислува да го напушти сегашниот клуб во 2024 година.

Тој е под договор до 2025 година, меѓутоа по наредната сезона (последната година) има можност сам да одлучи дали ќе остане или ќе ја побара среќата на друго место и според „Л’Екип“ напаѓачот сака да се стави на пазарот, да ги види опции кои му се достапни, поточно да направи трансфер во друг тим.

Со оглед на тоа што на излезни врати од клубот се Меси и Нејмар, тоа значи дека ПСЖ реално за краток временски рок од една година може да остане без трите големи ѕвезди.

Во актуелнава сезона Килијан има 40 голови на 41 меч за лидерот во Лига 1.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни