Поврзете се со нас

Европски првенства

Македонија го има најлошиот пласман на европските шампионати

Објавено

на

Заврши првата фаза на 15. Европско првенство, фаза по која настапот го заврши македонската репрезентација кој во Дебрецин претрпе три порази во дуелите со Словенија, Црна Гора и Данска.

Допрва треба да се направат детални анализи и да се поправат доста работи се оглед на тоа што брзо ќе дојде месец март кога се закажани првите бараж пресметки за Светското првенство. Во меѓувреме можеме официјално да потврдиме дека Македонија го забележа најлошиот пласман во својата историја кога се во прашање европските шампионати.

Ние првенството во Унгарија и Словачка го завршуваме на 22. место, односно послаби од нас се само Босна и Херцеговина и Украина.

Инаку наш најдобар пласман на турнир од ваков ранг е ЕП во Србија во 2012 година каде завршивме на 5. позиција.

13. Чешка
14. Србија
15. Унгарија
—————–
16. Словенија
17. Белорусија
18. Словачка
19. Португалија
20. Австрија
21. Литванија
22. Македонија
23. Босна и Херцеговина
24. Украина

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни