Поврзете се со нас

Лига Европа

Клоп откри како ги мотивира играчите на Ливерпул да направат нова волшебна ноќ во Европа

Објавено

на

Foto:twitter.com/LFC

Ливерпул доживеа потоп во првото соочување со Аталанта во Лига Европа, пораз од 3-0 на „Енфилд Роуд“, пораз кој беше вистински шок и го стави премиерлигашот во многу тешка ситуација пред реваншот во Италија.

„Црвените“ ќе имаат пеколна задача да анулираат голема негатива, но гостите се спремни се голема борба, надигрување и давање се од себе за нова волшебна ноќ во европските купови.

Тренерот Јирген Клоп ги мотивира играчите со епскиот кам-бек против Барселона од пред пет години во ЛШ кога екипата го суреди шпанскиот великан со 4-0 во својот дом.

-Се сеќавам дека реков (во 2019): „Ако не успееме, тогаш ајде да пропаднеме на најубав начин“ и така гледам повторно, -вели Клоп.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни