Поврзете се со нас

Англија

Халанд се обиде, но имаше неуспешен обид да го ископира легендарниот гол на Ибрахимовиќ (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManCity

Манчестер Сити го победи Арсенал со голот на Аке и се пласираше во осминафиналето на ФА Купот, но дербито кое се одигра на „Итихад“ ќе се памети и по една акробација која ја изведе Ерлинг Халанд.

Норвежанецот не успеа да се запише во листата на стрелците против лидерот во Премиер лигата, меѓутоа неговиот обид за „ножички“ надвор од шеснаесетникот потесети на еден неверојатен момент на Златан Ибрахимовиќ.

Халанд се обиде да го ископира легендарниот гол на Ибракадабра со акробација далеку од шеснаесетникот, но сепак неговиот обид беше неуспешен, бидејќи топката не беше доволно силна за да заврши во гол, а на вистинско место се најде и Томијасу.

Како и да е, обидот на Халанд беше вреден за одбележување, па беше споделен и од страна на официјалниот профил на англискиот ФА Куп.

Инаку, незаборавниот гол Ибра го постигна од 30 метри против селекцијата на Англија во 2012-та година, што за многумина е најдобар погодок со „ножички“ во историјата на фудбалот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни