Поврзете се со нас

НБА

Голема драма во Мајами: Вајт побрз од сирената, Бостон на чекор од неверојатен пресврт и нова историја во НБА лигата (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/ESPNStatsInfo

Кошаркарите на Бостон Селтикс успеа да слават над Мајами Хит со 104-103 од пресметката против Бостон Селтикс во финалето на Истокот и со тоа да израмнат на 3-3 во оваа серија.

Ова за „келтите“ беше меч да се биде или не, а на крајот по една голема драма и пред звукот на сирената се изборија за „мајсторка“ која ќе се игра во „Ти-Ди-Гарден“. Бостон го имаше последниот напад при негатива 103-102, обидот на Смарт за три поени беше неупешен и кога сите домашни навивачи помислија дека се е готово, офанзивен скок имаше Вајт и ја смести топката во мрежичката со звукот на сирената.

Судиите мораа да ја погледнат снимката пред да го потврдат кошот, а откако тоа го направи „келтите“ го прославија триумфот. Сега Селтикс се на чекор да испишан историја, поточно во својот дом можат да станат прва екипа која по негатива од 3-0, се вратила во игра и славела во серија со 4-3.

Претходно три тимови избориле ваков решавачки дуел, ама не го комплетирале кам-бекот-тоа се Портланд Трејл Блејзерс во 2003 година, Денвер Нагетс во 1994 година и Њујорк Никс во 1951.

Кога се во прашање стрелците Тејтум (31 поен и 12 скока) и Браун (26 поени и 10 скока) имаа дабл-дабл учиноци, Смарт додаде 21 кош, а херојот Вајт 11 поени.

Кај поразените Батлер и Мартин искомбинираа 45 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни