Поврзете се со нас

Репрезентација

Фудбалерките ги дознаа ривалите за квалификациите за СП

Објавено

на

Македонскате женска сениорска фудбалска репрезентација ги дозна противниците во квалификациите за Светското првенство во 2023 година.

Нашиот национален тим се најде во групата Д заедно во друштво на фаворитот Англија, потоа Австрија, Северна Ирска, Летонија и Луксембург. Ова дефинитивно ќе биде уште еден тежок предизвик за нашите девојки кои ќе го играат овој квалификациски циклус од септември 2021 година до септември 2022 година.

Пласман на мундијалот обезбедуваат победниците од деветте квалификациски групи, второпласираните пак ќе играат плејоф во октомври 2022 година.

Група А: Шведска, Финска, Република Ирска, Словачка, Грузија

Група Б: Шпанија, Шкотска, Украина, Унгарија, Фарски Острови

Група Ц: Холандија, Исланд, Чешка, Белорусија, Кипар

Група Д: Англија, Австрија, Северна Ирска, МАКЕДОНИЈА, Летонија, Луксембург

Група Е: Данска, Русија, Босна и Херцеговина, Азербејџан, Малта, Црна Гора

Група Ф: Норвешка, Белгија, Полска, Албанија, Косово, Ерменија

Група Г: Италија, Швајцарија, Романија, Хрватска, Молдавија, Литванија

Група Х: Германија, Португалија, Србија, Израел, Турција, Бугарија

Група И: Франција, Велс, Словенија, Грција, Казахстан, Естонија

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни