Поврзете се со нас

Германија

Флик пресече и донесе конечна одлука за својот статус како германски селектор

Објавено

на

Foto:twitter.com/DFB_Team

Ханси Флик самиот призна дека заминувањето на Оливер Бирхоф од директорската функција во германската Федерација е голем удар за него, што беше доволен повод голем дел од најугледните медиуми во оваа земја да почнат со прогнози за негово брзо заминување од селекторското место.

Поранешниот тренер на Баерн Минхен сепак нема да остане само една година како предводник на бундес-тимот, откако по разговорот со претседателот на Федерацијата, заклучик дека најголема мисија и натаму останува Европското првенство во 2024-та година кое ќе се игра во Германија.

– Јас и мојот стручен штаб сме оптимистички настеоени кога е во прашање Европското првенство кое ќе се игра во Германија. Како тим можеме да направиме многу повеќе од тоа што го прикажавме во Катар.

– Пропуштивме голема шанса на мундијалот, но ќе научиме лекции од нашите грешки. Денеска сфатив дека сме на ист пат со претседателот на Федерацијата, Бернд Нојндорф. Сите сме едногласни во тоа дека сакаме цела Германија да биде зад националниот тим на Европското првенство за две години, – изјави Флик.

Од друга страна, германската Федерација соопшти дека покрај Оливер Бирхоф, отказно решение доставила и Доната Хопфен која беше извршна директорка.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни