Поврзете се со нас

Свет

Фернандо Алонсо два пати се преврти во пустината, па со скршена шофершајбна го продолжи настапот на Дакар (Видео)

Објавено

на

Легендата на Формула 1, Фернандо Алонсо оваа година за прв пат се натпреварува на најтешкото рели во светот, Дакар.

Тој во придружба со познатиот Марк Кома вози Тојота Хилукс и засега добро се прикажуваше во својата деби сезона на релито.

Сепак, на десеттата етапа тој успеа да се преврти два пати во пустината и со тоа да го оштети автомобилот. Неговата шофершајбна целосно беше искршена, но Шпанецот го продолжи настапот и стигна до целта.

Пред оваа етапа, Алонсо и Кома беа на десеттата позиција во генералниот поредок со заостанување од три часа зад лидерот Карлос Сајнц.

 

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни