Поврзете се со нас

НБА

Ембид со рутински дабл-дабл за победа на Филаделфија, Дејвис доминираше во Минесота

Објавено

на

Фото: https://www.nba.com/sixers

Џоел Ембид рутински стигна до дабл-дабл учинок на дуелот меѓу Филаделфија и Торонто, а неговата екипа стигна до очекувана победа на домашен терен.

Центарот на Фила го заврши мечот со 25 поени и 12 скокови, додека Харден бил веднаш зад него со 23 поени и 11 асистенции.

Л.А Лејкерс ја продолжи позитивната серија со триумф над Минесота, а најмногу благодарение на одличниот Ентони Дејвис. И покрај проблемите со зглобот во третиот период, Дејвис го одиграл натпреварот докрај и завршил со ефект од 38 поени и 17 скокови.

Денвер загуби и втор натпревар по ред без Никола Јокиќ во тимот, а овојпат на гостувањето кај Феникс, во чии редови најдобар поединец бил Дурент со 30 поени.

Шарлот – Чикаго 91:121
Индијана – Оклахома 121:117
Филаделфија – Торонто 117:110
Вашингтон – Орландо 109:116
Бостон – Јута 122:114
Бруклин – Атланта 124:107
Кливленд – Њујорк 116:130
Хјустон – Детроит 121:115
Мемфис – Л.А Клиперс 108:94
Минесота – Л.А Лејкерс 111:123
Голден Стејт – Сан Антонио 130:115
Портланд – Сакраменто 114:138
Фeникс – Денвер 100:93

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни