Поврзете се со нас

Мото ГП

Директорот на Дукати ја откри неверојатната плата која Хонда му ја исплаќа на Маркез

Објавено

на

Долгорочните договори се вистинска реткост во МОТО ГП зошто во спорт во кој секоја година има многу модификации не може да се даде никаква гаранција, но за нешто сосема спротивно на стартот на годината се одлучи Марк Маркез кој потпиша четиригодишен договор со Хонда.

Оваа зделка изненади многумина во мото спортот, но од друга страна пак, ни откри дека двете страни имаат огромна меѓусебна доверба која на Јапонците им го осигура светскиот шампион до 2024-та година.

Договорот на Маркез пристигна во ситуација и кога се зборуваше за негова можна бомбастична преселба во Дукати, тимот кој во изминатите три сезони не дојде до светската титула токму поради извонредниот шпански возач кој доминира со својата Хонда.

– Не е вистина дека не го контактиравме Маркез. Реалноста е дека ние го исконтактиравме, а тој брзо ни порача дека негов приоритет е да остане во Хонда, – вели директорот на Дукати, Паоло Чиабати и открива.

– Јапонците го блиндираа со цифра која ако не е 20 милиони евра, тогаш е 15 милиони евра годишно. Не може да се направи против оваа економска понуда ништо од наша страна, – додае Чиабати.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни