Номинација на Алиоски за фудбалер на годината во Лидс (Видео)

alioski

Македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски кој настапува во редовите на англискиот клуб, Лидс својата класа ја докажа на многу натпревари, а со тоа доби номинација за фудбалер на годината на англискиот Чемпионшиплигаш Лидс.

Заедно со него во номинацијата за фудбалер на годината влегоа и неговите колеги од редовите на Лидс, Пабло Ернандес, Кемар Руфи, Самуел Саис и Тоби Нај.

Алиоски во Лидс пристигна минатото лето како големо засилување од редовите на швајцарскиот клуб Лугано и на 39 натпревари, успеа да реализира 6 голови во дресот на чемпионшип лигашот. Исто така еден од 6.голови е влезен во тесен круг за гол на годината.

Facebook Коментари