Поврзете се со нас

Шпанија

УЕФА отвори истрага за Барселона за случајот „Негреира“

Објавено

на

Foto:uefa.com

Европската фудбалска федерација денеска официјално потврди дека отвора истрага за Барселона.

Во прашање е случајот „Негреира“, односно обвинувањата дека шпанскиот клуб му исплатил поголема сума на поранешниот потпретседател на шпанската судиска комисија.

УЕФА смета дека има доволно докази со кои може да се утврди прекршување на одредени правила предвидени од европската федерација, па затоа е назначена комисија која ќе го истражува случајот.

Истрага за случајот се води и во Шпанија, а Барселона најави дека е неправедно обвинета и има аргументи со кои ќе се одбрани од обвинувањата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни