Поврзете се со нас

Светски првенства

Шпанија и Германија со реми најавија драма во последното коло (Видео)

Објавено

на

Фото: twitter.com/FIFAWorldCup

Шпанија имаше водство, но Германците возвратија за конечни 1:1 на дерби средбата од групата Е на Светското првенство во Катар.

Германија влезе на средбата со поголем притисок поради киксот во првото коло, а во 62. минута повторно имаше негатива.

Резервистот Алваро Мората одлично се снајде во шеснаесетникот на противникот и донесе водство за „фуријата“, а таа предност беше актуелна до 83. минута.

Тогаш Фулкруг убаво ја искористи укажаната шанса и испрати силен удар во мрежата на Симон, па Германците си обезбедија бод од дербито.

По две рунди, Шпанија има 4 бода, Јапонија и Костарика по 3, додека Германија има само еден бод и ќе мора да брка висока победа над Костарика, но и да се надева дека Шпанија ќе ги победи Јапонците во последното коло.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни