Поврзете се со нас

Македонија

Сејдини по средбата со првиот човек на ФИФА: Се почнува од инфраструктурата

Објавено

на

foto:www.facebook.com/www.ffm.mk

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини оствари работна средба со претседателот на ФИФА, Џани Инфантино во седиштето на ФИФА во Цирих, Швајцарија.

Сејдини и делегација на ФФМ на прием кај Џани Инфантино

Двајцата разговараа за проектите на ФИФА Форвард во Македонија, а Сејдини им се заблагодари на ФИФА и Инфантино за нивната поддршка.

-Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино, наоѓа време за сите нас, да нè сослуша нас и нашите проблеми додека му укажуваме за работите што се случуваат во нашите земји. Навистина сум благодарен и сакам да изразам огромна благодарност до Инфантино за издвоеното време“.

-Добро е познато дека без инфраструктура не може да се има квалитетен фудбал. Заедно со претседателот на светската организација (ФИФА), денес 90% од времето го поминавме зборувајќи за инфраструктура. Без инфраструктура не е можно да се има добар фудбал. Помошта што ја добиваме од УЕФА и ФИФА е огромна за нас во Македонија, како мала земја, но и за другите балкански земји. Тоа е важно не само за нас и за другите држави или за други помалку развиените земји, тоа е важно за развојот на фудбалот во целина, -истакна првиот човек на ФФМ, Сејдини.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни