Поврзете се со нас

Шпанија

Мончи откри интересна анегдота од периодот кога му беше соиграч на Марадона

Објавено

на

Спортскиот директор на Севилја, Мончи, открил детали за своето пријателство со Диего Марадона, кое датира од периодот кога двајцата го носеа дресот на истиот шпански клуб.

Аргентинецот пристигна во Андалузија во сезоната 1992/93 и тоа по паузата која ја направи поради користење наркотици, а тој бурен период во приватниот живот имаше влијание и врз неговите настапи на теренот.

Мончи како резервен голман на Севилја не настапувал често за својот тим, но вели дека бил воодушевен од талентот на Марадона.

– Диего ми беше близок пријател и беше чест да се дели соблекувалната со него. Се однесуваше со сите на ист начин во соблекувалната и беше наша поддршка, a за мене беше луксуз да уживам во неговите технички квалитети иако тогаш не се наоѓаше во најдобра форма, – изјавил Мончи.

Тој открил и една анегдота, а поради ова уште повеќе го ценел Аргентинецот.

– Диего го забележа мојот часовник при една прошетка, а кога дозна дека не е оригинален, ме покани вонеговиот дом. Кога отидов ми подари „Картие“ часовник и ми рече дека отсега ќе имам убав часовник и веќе нема потреба да носам „фејк“, – открил Мончи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни