Поврзете се со нас

НБА

Дончиќ и Далас го загубија плејоф дербито со шампионот, Јокиќ доминантен против Вашингтон

Објавено

на

Foto:twitter.com/dallasmavs

Лука Дончиќ постигна 30 поени и испорача 17 асистенции, но и тоа не беше доволно за Далас да го победи шампионот Голден Стејт на домашен терен (125:127).

Словенецот се уште целосно ја нема санирано повредата, но се врати за да се бори за плејоф место со Маверикс, при што стигна до уште една средба со најмалку 30 поени сезонава.

Најголема помош добил од Харди со 27 поени, додека Куминга со 22 поени бил најдобар реализатор во редовите на Голден Стејт.

Никола Јокиќ со 31 поен го предводел Денвер до победа над Вашингтон, а ист ефект имал и Јанис Адетокумбо во победата на Милвоки над Сан Антонио.

Вашингтон – Денвер 104:118
Далас – Голден Стејт 125:127
Мајами – Њујорк 127:120
Торонто – Индијана 114:118
Чикаго – Филаделфија 91:116
Мемфис – Хјустон 130:125
Милвоки – Сан Антонио 130:94
Минесота – Атланта 125:124
Јута – Портланд 115:127
Л.А Лејкерс – Фeникс 122:111

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни