Поврзете се со нас

Свет

Белгијците конечно го избраа новиот селектор

Објавено

на

Белгиската фудбалска федерација денеска го официјализираше наследникот на Роберто Мартинез на селекторската функција во фудбалската репрезентација, со што конечно заврши етапата започната уште по крајот на СП во Катар.

Изборот падна на Доменико Тедеско, кој првпат ќе води национален тим, а своето тренерско искуство го стекнуваше во германската Бундеслига.

37-годишниот стручњак е роден во Италија, но има и германско државјанство, а изминатиот период работеше во РБ Лајпциг, Спартак Москва и Шалке 04.

Тедеско потпишал договор кој му ја гарантира позицијата до ЕП 2024, а ќе дебитира на клупата на Белгија на квалификацискиот дуел со Шведска во март.

За разлика од Белгија, екс селекторот Мартинез се снајде многу побрзо и веќе е промовиран како селектор на Португалија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни