Поврзете се со нас

Свет

Шортс залудно најефикасен, Бон со пораз ја отвори финалната серија во Германија

Објавено

на

foto:www.championsleague.basketball/

Телеком Бон на Ти-Џеј Шортс доживеа пораз од Улм од 79-73 во првата средба во финалната серија во Германија.

Домаќините вежеа за фаворити со оглед на досега прикажаното во оваа сезона, но и фактот дека пред своите гледачи ретко губат меч. Меѓутоа Шортс и компанија вечерва беа изненадени од Улм кој воопшто не е наивна екипа ако се земе во предвиде дека во претходнидте две рунди им пресуди на евролигашите Алба Берлин и Баерн Минхен.

Втората и четвртата четвртина беше пресудна за славјето на гостите во кое лидери беа Дос Сантос и Пул со 19 и 18 поени.

Залудни за Бон беа 20 кошеви на нашиот репрезентативец кој воедно имаше уште 5 скока, 7 асистенции и 1 украдена топка.

Следната средба се игра на истиот овој терен на 11 јуни.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни