Поврзете се со нас

Англија

Саутгејт огорчен за третманот кој го добива Мегваер: За ова се виновни идиоти од нашата земја

Објавено

на

Foto:twitter.com/England

Хари Мегваер обично ја пронаоѓа својата најдобра форма кога игра за англиската репрезентацијата, но притисокот кој го прави јавноста за неговите изданија во Манчестер Јунајтед вчера резултираа со невидени сцени во Шкотска.

Навивачите на „Хампден парк“ му фаќаа сеир на Мегваер при секој негов допир со топката, а ситуацијта стана уште побрутална кога стоперот немаше среќа и си постигна автогол.

Мегваер навистина е малерозен веќе подолг временски период и секогаш се најчесто се наоѓа на погрешно место во погрешно време, но нервозниот Герет Саутгејт смета дека виновни за неговото ниско ниво на самодоверба се и англиските медиуми и новинари.

– Хари беше извонреден на натпреврот кој се одигра изминатиов викенд, а ваквата реакција која ја видовме на стадионот е производ на идиоти кои доаѓаат од наша страна, тие се виновни што се создаде ваква средина за Хари.

– Ние си креираме сами проблеми за наш играч од првиот тим. Некои вести кои беа напишани и некои коментари кои беа дадени беа засрамувачки и вистинска шега, – порача Саутгејт.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни