НБА

Разиграната Јута го освои Лос Анџелес, Голден Стејт со голем пресврт до славје против Мајами (ВИДЕО)

Најдобарата екипа во досегашниот тек во НБА лигата Јута Џез прокнижи уште една победа и тоа на гостувањето во Лос Анџелес кај Клиперс со 114-96.

Домаќините кои беа без првите две звезди Ленард и Џорџ одиграа добро прво полувреме по кое имаа водство од 51-46, меѓутоа ова темпо игра не го задржаа во продолжението и за тоа виновни се расположениете „џезери“ кои додадоа гас, одиграа фантастично во нападот постигнувајќи 68 поени што беше повеќе од доволно за пресврт и славјте број 9 во низа, вкупно 24 во оваа натпреварувачка сезона.

Мичел беше автор на 24 поени со 7 скокови и 7 асистенции, центарот Гобер беше брилијантен со 23 поени и дури 20 скокови. Вилијамс и Џексон кај Килиперс дадоа по 16, односно 15 кошеви.

Мајами Хит пак имаше плус 15 во последната четвртина против Голден Стејт, ама и ова не беше доволно за да се изборат за триумф во Сан Франциско. Домаќините ја стопија предноста и се изборија за продолжение во кое со 15-7 се наградија за добрата игра, карактерот кој го прикажаа кога беше најпотребно.

Во победата од 120-112, Бејзмор и Кари за Голден Стејт искомбинираа 51 поен. Кај „жешките“ Адебајо реализираше 24 кошеви со 5 скокови и 7 асистенции.