Поврзете се со нас

Македонија

Пелистер се засили со крилен центар од Шенчур

Објавено

на

foto: druga.aba-liga.com/Dragana Stjepanovic

Тимот на Пелистер не успеа да го освои трофејот во Купот на Македонија, но има уште доста предизвици за екипата во домашниот шампионат и АБА2 лигата, предизвици за кои клубот од Битола ангажираше засилување за борбата под кошевите.

Нов член на македонскиот прволигаш е Бaлша Драговиќ кој досега беше дел од тимот на Шенчур од Словенија. Драговиќ  е висок 208 сантиметри и заедно со Јуре Планиниќ и Андреј Маслинко треба да донесат стабилност на позициите четири и пет.

Бaлша има настапувано во Србија, Шпанија, Чешка, САД и БиХ, односно со своето искуство треба да биде уште едно оружје за тренерот Дарко Радуловиќ.

Тој се очекува да дебитира на мечот против ТФТ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни