Поврзете се со нас

Боречки спортови

Нуров освои злато на Медитеранските игри

Објавено

на

По Егоров, со медал од Медитеранските игри во Алжир се закити уште еден македонски претставник, Магомедгаџи Нуров.

Борачот беше поуспешен од турскиот претставник, Фејзулах Актурк во финалниот натпревар со вкупен резултат од 4:3.

Актурк го започна натпреварот подобро и имаше предност од 3:0 во поени, но потоа Нуров успеа да направи пресврт и на крај да дојде до најсјајното одличје.

Нуров и пред четири години го освои златниот медал на Медитеранските игри кои тогаш се одржуваа во Тарагона.

Претходно со медал се закити и Владимир Егоров кој исто така во боречките спортови освои бронзено одличје.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни