Поврзете се со нас

Италија

Легенда на „волчицата“: Ова е војна меѓу судиите и Рома, клубот треба да побара…

Објавено

на

foto: twitter.com/OfficialASRoma

Лацио и Рома одново одиграа тензично дерби кое на крајот заврши со победа на домаќините со 1-0.

Одново видовме меч во кој имаше црвени картони, севкупно три или поточно еден кај лацијалите за Марушиќ и два за гостите за Ибањез и Кристанте. Кога се во прашање ваквите натпревари, случувањата секогаш има незадоволни, има реакции, а една од нив дојде од легендата на „волчицата“, Роберто Пруцо.

Прицо една деценија беше дел од Рома, па неговото мислење има тежина и според него клубот мора да бара да му судат судии надвор од Италија, поточно според него клубот е во војна со арбитрите.

-Рома мора да бара нивните натпревари да ги судат судии надвор од италијанската федерација. Во неделата, играчите на Рома добиваа жолт картон за секој фаул, Лацио пак жолт картон на секој петти фаул. Ова е моја меѓу Рома и судиите, -истакна Прицо за „РадиоРадио“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни