Поврзете се со нас

Репрезентација

Јончевски го најави враќањето на Димитријевиќ: Забележавме што треба да поправиме за утрешниот меч

Објавено

на

Александар Јончевски е предводник на македонската кошаркарска репрезентација во отсуство на Драган Бајиќ кој има позитивен тест на коронавирус, па и покрај лошата слика оставена во Тбилиси, помошник тренерот и играчите со позитивни мисли влегуваат на вториот меч.

Македонија утре ќе ја пречека Грузија на домашен терен во „Борис Трајковски“ и сигурно ќе се обиде да го поправи впечатокот од четвртокот, кога на гостувањето во Тбилиси ни недостасуваа и тројца важни играчи.

Од тоа што се виде на денешниот тренинг, Мекиќ најверојатно нема да може да им помогне на соиграчите и утре, но повратник е Ненад Димитријевиќ, а шанса за настап има и Андреј Магдевски.

– При анализата на натпреварот штo го одигравме во Тбилиси, забележавме многу работи кои можеме да ги поправиме. Работевме на моментот да ги запреме нивните најдобри играчи Мекфејден и Шермадини, но не успеавме во тоа и ќе се обидеме тоа да го направиме во Скопје.

– Имавме најави дека на утрешниот натпревар ќе се вратат неколку важни репрезентативци како Димитријевиќ, Мекиќ, Ѓуроски, но освен Димитријевиќ кој е присутен на тренинзите, се уште не можеме да сметаме на останатите. Мислам дека шансите не се загубени, бидејќи со подобра игра од онаа во четвртокот, како и со триумф против Украина во јуни, можеме да се надеваме на пласман во следната фаза од квалификациите, – порача Јончевски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни