Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа поразена во четвртфиналето на турнирот во Грција

Објавено

на

foto:www.facebook.com/laville.at

Лина Ѓорческа не обезбеди место меѓу најдобрите четири на ИТФ фјучерсот што се игра во Ираклион (Грција) кој се игра за награден фонд од 40.000 долари.

Македонската тенисерка не успеа да пронајде решение за Сиња Краус од Австрија која е 224 на ВТА листата, поточно на турнирот ја има улогата на шеста носителка.

Средбата на теренот број 2 траеше 1 час и 25 минути, период во кој Австријката го доби првиот сет со 6-2, а вториот со 6-4.

Лина освои 15 поени помалку на овој меч (68/53), а воедно дозволи и вкупно 11 пати Краус да и го загрози сервисот, поточно од нив беа искористени пет брејк топки.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни