Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа по драматичен и исцрпувачки меч до осминафиналето во Куршумлијска Бања

Објавено

на

foto:www.facebook.com/tennis.liepaja

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа избори место во осминафиналето на фјучерсот во Куршумлијска Бања кој се игра на земјена подлога за награден фонд од 40.000 долари.

Ѓорческа за да обезбеди пласман во следната фаза мораше да одигра драматичен и исцрпувачки меч против Река-Луца Јани од Унгарија. Три часа траеше борбата на теренот број три на кој Лина спаси четири меч топки за конечни на крајот  (67(5), 64 76(3)).

Ова беше навистина трилер пресметка во која Македонската успеа да го има последниот збор и да закаже дуел со домашната претставничка, Миа Ристиќ (17 год., 332 место ВТА).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни