Поврзете се со нас

АТП

Ѓоковиќ го скроти „рускиот ураган“ и се пласираше во големото финале

Објавено

на

Foto:twitter.com/RolexPMasters

Андреј Рубљов одигра еден од најдобрите мечеви во својата кариера, но на крајот и тоа не беше доволно за да слави над светскиот рекет број еден, иако мора да се напомене дека беше доста блиску до тоа.

Русинот играше максимално расположено и делуваше како „ураган“ на теренот со своите силни и продорни форхенд удари, но и во сиитуација кога изгледаше како подобар тенисер во првите два сета, не направи доволно за целосно да го сруши Новак Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер одново демонстрираше величествена истрајност и го пронајде најдобриот тенис во завршницата од вториот сет, а потоа беше за нијанса подобар од ривалот и славеше во тешки околности и во третиот сет.

Рубљов поведе со 1:0 такашто направи брејк во 12-от гејм (7:5), но откако продолжи да се заканува и на стартот на вториот сет, се чинеше дека му треба многу малку за триумф. Новак не се предаде и не дозволи такво сценарио, па откако успеа да се избори за тајбрејк, славеше во овој дел од играта со 7:3 и го однесе мечот во решавачки трет сет.

Србинот зема долга пауза пред почетокот на одлучувачкиот сет и замина во соблекувалната пред да побара медицински тајм-аут, по што почна да игра како ништо да не било и на крајот славеше со клучен брејк направен во 12-от гејм (7:5).

Новак на овој начин се пласираше во финалето на турнирот во Париз, во кое во дуелот против Григор Димитров ќе брка јубилејна 40-та Мастерс титула.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни