Поврзете се со нас

Репрезентација

Атанасов: Не очекува сосема поинаков меч, ако сакаме добар резултат со Италија…

Објавено

на

Македонската сениорска репрезентација ја очекуваат два тешки натпревари на крајот од квалификациите за Европското првенство кое е на програмата во 2024 година.

Имаме дуели со Италија и Англија, две големи селекции со кои ќе се соочиме со Рим и Скопје. Прв ривал ни се Италијанците на 17 ноември на „Олимпико“, домаќините бркаат победа која им е повеќе од потребна, но ние во неколку претходни дуели со нив покажавме дека можеме да дојдеме до позитивен резултат, па Јани Атанасов се надева на едно такво сценарио.

-Среќен сум што се враќаме во националниот тим, не радува тоа што сите сме здрави и што во тимот се враќа Тихо (Костадинов), нашиот колега кој имаше доста тешка повреда. Среќни сме што се враќа во репрезентацијата.

-Не очекува меч со Италија на гостински терен, натпревар кој ќе биде сосема поинаков од тој во Скопје. Ние се надеваме на успех, подготвени сме, треба да бидеме компактни, здрави и се разбира да ги исполниме задачите на селекторот. Со ривал како што е Италија мора да бидеме компактни и желни за успех за да дојдеме до добар резултат, -истакна Атанасов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни