Арсенал постигна два автогола за победа на Јувентус во Лондон (Видео)

Арсенал доминирал во најголем дел од пријателскиот натпревар со Јувентус, но италијанскиот тим го совлада премиерлигашкиот тим со резултат 0:2.

„Бјанконерите“ пристигнаа во Лондон со многу млади фудбалери во составот, тренерот Макс Алегри им дал шанса речиси на сите играчи, а Арсенал во две ситуации честел погодок за противникот.

Во првото полувреме автогол постигна Гранит Џака, кој реагираше лошо со глава, додека во финишот Роб Холдинг го измами својот голман, пренасочувајќи го додавањето на Илинг во мрежата на Арсенал.

Пред почетокот на средбата, Арсенал и Јуве одредиле минута молчење во чест на Синиша Михајловиќ, додека на семафорот била преставена фотографија од вчера починатиот српски стручњак.