Поврзете се со нас

Свет

Турскиот гигант има нов тренер: Фенербахче го соопшти наследникот на Обрадовиќ

Објавено

на

blank

Екипата на Фенербахче официјално го реши најважното прашање околу тоа кој ќе го води составот во наредната натпреварувачка сезона.

Имено тимот од Истанбул соопшти дека наследникот на Жељко Обрадовиќ ќе биде Игор Кокошков. Ова значи дека уште еден Србин ќе го води Фенербахче и тоа според договорот во наредните три сезони.

Кокошков е доста искусен тренер кој долго години е во НБА лигата, во многу клубови беше асистент, а самјостојно го водеше Феникс Санс во натпреварувачката 2018-2019. Во моментов тој е и селектор на Србија, а досегашн најголем успех во кариерата дефинитивно е златниот медал со селекцијата на Словенија на ЕП во 2017 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни