Поврзете се со нас

Олимписки игри

Параолимпиецот Писториус ќе биде пуштен од затвор на половина од казната за убиство

Објавено

на

Фото: https://www.instagram.com/oscarpistorius

Оскар Писториус добил позитивен одговор од комисијата за жалби и во јануари ќе го напушти затворот каде извршува казна поради убиство на својата партнерка.

Познатиот параолимпиец беше топ тема во медиумите откако во 2013 година со неколку истрели ја усмртил тогашната партнерка Рива Стенкамп, за што доби 13-годишна затворска казна.

Сега 37-годишниот Писториус тврдеше дека не се работело за намерно убиство, туку за несреќен случај бидејќи тој мислел дека се работи за провалник во неговиот дом.

Во 2016 година му беше доделена 13-годишната казна, но некаде на половина од истата, ќе може да го напушти затворот и да биде само со условна казна.

Писториус ќе може да го напушти затворот на 5. јануари 2024 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни