Поврзете се со нас

Лига на нации

Македонија ќе чека ривали од третиот шешир во Лигата на нации

Објавено

на

Македонија имаше слаби изданија во последното издание на Лигата на нации, а тоа направи нашиот национален тим да влезе со многу низок коефициент на извлекувањето кое ќе го одржи УЕФА во месец февруари.

Најсилниот македонски фудбалски тим останува дел од „Лигата Ц“ во ова натпреварување, но според подредбата која ја направи европската Федерација, нашиот тим се најде ранг пониско од селекции како Косово, Бугарија, Фарски Острови и Луксембург.

Македонија се најде во третиот шешир во „Лигата Ц“ и ќе чека противници од овој шешир, но ако се суди според ривалите, Македонија навистина може да брка добар резултат во новата сезона во Лигата на нации.

Во првиот шешир во оваа Лига се најдоа Романија, Шведска, Ерменија и Луксембург, па овие четири селекции ќе бидат носители во групите кои ќе бидат извлечени наредната година

Шешири – Лига Ц:

Прв шешир: Романија, Шведска, Ерменија, Луксембург
Втор шешир: Азербејџан, Косово, Бугарија, Фарски Острови
Трет шешир: Македонија, Словачка, Северна Ирска, Кипар
Четврт шешир: Белорусија, Литванија/Гибралтар, Естонија, Летонија

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни