Поврзете се со нас

Атлетика

Кипчоге го собори светскиот рекорд на маратонот во Берлин (Видео)

Објавено

на

Фото: twitter.com/EliudKipchoge

Кениецот Елиуд Кипчоге го собори светскиот рекорд на маратонските трки, подобрувајќи го најдоброто време поставено на истата локација пред четири години.

Кипчоге денеска го истрча маратонот во Берлин за 2:01:09 часа, што е за 30 секунди подобро време од досегашниот светски рекорд чиј сопственик беше четири години.

37-годишниот маратонец од Кенија на половина од трката во Берлин најавил дека може да стане прв натпреварувач кој ја истрчал маратонската делница за помалку од два часа, за на крајот сепак да не успее во тој дополнителен подвиг.

Покрај тоа што постави нов светски рекорд, Кипчоге го подобри и личниот скор, победувајќи на 15 од 17 маратони на кои се натпреварувал.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни