Поврзете се со нас

Македонија

Кам-бек после 15 години: Давитков се враќа во мак-баскетот за да му помогне на клубот во кој последно работеше

Објавено

на

Foto:kfsm.mk

Јорданчо Давитков последната задача во нашата земја ја имаше како селектор на најсилната македонска репрезентација, но сепак неговото последно искуство во мак-баскетот, односно Првата лига датира од 2008-ма година.

После цели 15 години, искусниот кошаркарски стручњак реши да го прифати повикот на Струмица и да се врати во македонската кошарка, а целта ќе биде да му помогне на тимот кој е најслабо рангиран во нашата лига.

Давитков последно на клупски план во Македонија работеше токму во Струмица, а судбината посака да се врати во овој град и да се приклучи на проектот најмалку до крајот на сезоната.

Екс селекторот доаѓа со јасна цел да му помогне на тимот кој е последен на табелата со само две победи на 13 одиграни меча, а веста за пристигнувањето ја потврди и Струмица преку социјалните мрежи.

Давитков последните неколку години работеше во странство, но покрај тоа што ја водеше Струмица, во минатото беше тренер во Македонија и на Никол Ферт, Поло Трејд, Балкан, Неметали Огражден и Работнички.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни