Поврзете се со нас

ВТА

Ѓорческа со пресврт до четвртфинале на силниот турнир во Србија

Објавено

на

foto:www.facebook.com/laville.at

Лина Ѓорческа имаше послаб старт во осмифиналето на турнирот во Куршумлиска Бања, но со пресврт успеа да ја совлада денешната ривалка.

Македонската тенисерка се соочи со Миа Ристиќ, а талентираната српска тенисерка го доби првиот сет со 6:3.

Но, тоа не ја откажа Ѓорческа од посакуваниот резултат, па нашата претставничка ги искористи квалитетот и искуството за да ги добие следните сетови со 6:2 и 6:3 и да го продолжи сингл настапот во Србија.

Во четвртфиналето, противничка на Лина ќе и биде Французинката Лои Боасон, која денеска исто така играше три сета во дуел со српска претставничка.

Фјучрсот во Куршумлиска Бања се игра за награден фонд од 40.000 долари.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни