Поврзете се со нас

Англија

Евертон доби нов газда, половина премиерлигаши имаат американски сопственици

Објавено

на

foto:www.facebook.com/Everton

Евертон денеска потврди дека добива нов сопственик и во иднина ќе биде под контрола на американскиот инвестициски фонд „777“.

Досегашниот сопственик Фарад Мошири продал 94 проценти од акциите на премиерлигашот, со што е ставен крај на неговото влијание во клубот, во кој започна да инвестира во 2016 година.

Инвестицискиот фонд „777“ веќе има мнозинство акции и управува со Џенова, Васко де Гама, Херта, Стандард Лиеж, француски Ред Стар, Севилја и Мелбурн Виктори.

Под водство на Мошири, Евертон беше далеку од амбициите на клубот и навивачите, а минатата сезона едвај обезбеди опстанок во Премиер лигата.

Со ова преземање на клубот од Ливерпул, точно половина премиерлигаши имаат американски сопственици.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни