Поврзете се со нас

Франција

Еден и единствен: Азар на уникатен начин се врати во својот фудбалски дом во Франција (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/losclive

Еден Азар светската слава ја стекна како голема ѕвезда на Челси и најдобрите денови ги имаше на „Стемфорд Бриџ“, но мора да се признае дека фудбалски се школуваше и развиваше во Лил, каде ја освои и титулата во Лига 1.

Азар ги мина младинските категории во Лил и прерасна во вистинска легенда на клубот, па така вчера доби посебна чест од управата и актуелното раководство на Французите.

Белгиецот доби неверојатена чест и еден од тренинг терените на Лил го доби името „Еден Азар“, а откако незаборавната „десетка“ позираше со својот лик и со младите деца од школата, се појави и на стадионот „Стад Пјер-Мороа“.

Азар го изведе почесниот удар пред стартот на мечот меѓу Лил и Рен, но по крајот имаше и почесен круг и доживеа незаборавни моменти со фановите на францускиот клуб.

Еден мина вкупно седум години во редовите на Лил, па сосема заслужено сега го носи статусот на легенда.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни