Поврзете се со нас

Франција

Варан се отвори за репрезентативната пензија и предупреди: Се плашам дека ќе бидеме сведоци…

Објавено

на

foto: https://twitter.com/StatmanDave

Рафаел Варан реши да стави крај на својата репрезентативна кариера и тоа на 29 години со што изненади многумина со својата одлука само да му се посвети на клупскиот фудбал.

Варан беше стандарден во француската репрезентација, вистински лидер во одбраната, меѓутоа одличи да направи потег, да пресече затоа што едноставно е исцрпен, односно распоредот е едноставно пеколен за играчите кои не можат да се соземат и постојано скокаат од еден на друг предизвик.

-Календарот е веќе повеќе од полн, играчите се пренатрупани со работа и ќе биде уште полошо. Се плашам дека ќе бидеме сведоци на многу пократки кариери и дека играчите ќе треба да се откажат од репрезентацијата на Франција многу рано затоа што физички или психички, она што го бараме денес е едноставно над границите. Фактот дека го најавив крајот на мојата меѓународна кариера и не ги сокрив причините тоа разбуди многу играчи.

-Верувај ми, сите интернационални играчи кои играат во Европа и никогаш не престануваат да минуваат низ периоди на лоша форма кои траат неколку месеци, или се повредени. Младите играчи кои започнуваат во тимот на Франција, оние што играле на СП, ќе треба да направат многу жртви ако сакаат да останат на врвот десет години. И можеби ќе биде потешко од она што го доживеав, -предупредува дефанзивецот на Манчестер Јунајтед.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни