Поврзете се со нас

Франција

Магија од „светците“: Мбапе го ископира вонсериското додавање на Модриќ, Меси го издрибла голманот (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/PSG_inside

ПСЖ одамна ја освои титулата во домашното првенство, но професионално ја довршува својата задача и ѕвездите на Покетино денеска си подготвија ноќ за забава.

„Светците“ победија со 0:4 на гостувањето кај Монпелје во натпревар во кој главната улога ја имаа Килијан Мбапе и Лионел Меси, првиот бидејќи беше дел од сите четири акции за головите, а вториот поради тоа што постигна два погодоци.

Мбапе двапати асистираше до Меси за водство од 0:2, но второто додавање беше неверојатно добро и беше своевидна копија на вонсерискиот пас од Лука Модриќ.

Килијан со надворешна го проигра Меси, кој пак возврати со дриблинг и гол за 0:2 по само 20 минути игра. Анхел Ди Марија се запиша во листата на стрелците и зголеми на 0:3 по акцијата која ја започна Мбапе, па со овој резултат се замина на полувреме.

По паузата, Мбапе се избори за пенал, а самиот го материјализираше истиот во 60-та минута и ги постави конечните 0:4.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни