Поврзете се со нас

Европски првенства

Јончевски: Ова е заслуга на нашата енерија, ни одговара игра со мал број на поени

Објавено

на

Македонија ја продолжија добрата серија на резултати и ја совлада Норвешка со 58:36 во вечерашната средба од претквалификации за Евробаскетот во 2025 година.

Нашите кошаркарки одиграа фантастично во одбраната и тоа против тим кој во претходните две рунди даде 99 и 87 поени (Словачка и Данска) и со тоа си го отвори патот до триумфот во Гевгелија по кој сме публиску до зацртаната цел.

-Како што кажа и селекторот на Норвешка што се случи – ние ја стопиравме нивната транзиција, а и позицијата од каде најчесто ги постигнуваа нивните поени. Тоа е заслуга на енергијата, на ангажираноста и на одличната одбрана благодарејќи на која не моравме да форсираме во напад. Ни одговараше тој тип на игра, иако постигнавме под 60 поени, но и тоа како ни одговара овој конечен резултат, -рече селекторот Александар Јончевски кој потоа говореше за настапот на новото американско засилување.

-Задоволен сум од играта на Шорц. Осумте поени не се значајни во статистиката, но и осумте асистенции покажаа дека е одличен организатор на игра каков и што ни требаше. Изненади и во делот од одбраната каде што беше крајно ангажиран и дисциплиниран.

-Генерална оценка е дека сум задоволен. Големо признание треба да им се одадде на сите играчи кои досега победија и два натпревари без натурализиран играч во составот, -заклучи Јончевски.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни