Поврзете се со нас

Формула 1

Казната од десет секунди неутрализирана, Хамилтон победи на Силверстоун

Објавено

на

Луис Хамилтон триумфираше на Формула 1 трката на патеката Силверстоун и ги израдува британските фанови со победата во драматичната завршница, во која успеа да го престигне Шарл Леклер.

Во отсуство на Макс Ферстапен, немаше болид на патеката кој може да му биде конкурентен на Хамилтон, па актуелниот шампион ја неутрализираше казната од десет секунди и до крајот на трката го остави зад себе ривалот од Ферари.

Ферстапен излета по судирот со Хамилтон, трката на Силверстоун прекината (Видео)

Хамилтон беше казнет од стјуардите за судирот со Макс Ферстапен уште во првиот круг, по што актуелниот Ф1 лидер ја заврши трката, но тоа не беше доволно да го оддалечи Британецот од битката за првата позиција, која ја доби на два круга до крајот.

Леклер може да биде задоволен со второто место, додека победничкиот подиум го комплетираше Валтери Ботас од Мерцедес.

Поени на Силверстоун освоија и Норис, Рикардо, Саинц, Алонсо, Строл, Окон и Цунода.

Хамилтон сега заостанува само осум поени зад Ферстапен.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни