Поврзете се со нас

НБА

Каков потег на Лука во Њујорк: Дончиќ со асистенција од која боли глава (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:www.sandiegouniontribune.com/

Лука Дончиќ уште еднаш го предводеше Далас Маверикс до нова победа во НБА лигата, овојпат на гостувањето во „Медисон Сквер Гарден“ кај Њујорк Никс.

Шампионот Денвер е нерешлива енигма за Лејкерс, Дончиќ блескаше во „Медисон Сквер Гарден“ (ВИДЕО)

Гостите од Тексас славеа со 122:108 во натпревар во кој Дончиќ беше автор на 39 поени, собра 8 скока, забележа 11 асистенции, украде 4 топки и имаше 1 блокада.

Воедно Словенецот беше автор на потегот на натпреварот и денот во НБА лигата затоа што изведе магија во првата четвртина, односно на брилијантен начин го пронајде центарот Двајт Пауел кој потоа под кошот не смееше да ја упропасти мајсторијата на соиграчот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни