Поврзете се со нас

Европски првенства

Велс се „лизна“ во Ереван, Хрватска сама решава за пласманот на ЕП (ВИДЕО)

Објавено

на

foto: twitter.com/Cymru

Селекциите на Ерменија и Велс одиграа без победник 1-1 во првата денешна средба од квалификациите за Европското првенство.

Ова е резултат кој не го посакуваа двете репрезентации, особено Велшаните кои сега немаат ништо во свои раце кога е во прашање пласманот на шампионатот во Германија, односно ако Хрватска ги добие Летонија и Ерменија тогаш избраниците на Далиќ сигурно одат на ЕП, поточно ќе и се приклучат на Турција од оваа Д група.

Ерменците поведоа со голот на Зеларајан во 5 минута.

Гостите израмнија на 1-1 преку автоголот на Тикнизјан во судиското продолжение на првото полувреме.

Во вториот дел мрежите мируваа иако двете екипи се обидуваа да дојдат до победа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни