Поврзете се со нас

Германија

Уште едно признание заврши на „БајАрена“: Ѕвезда на Леверкузен е број еден во Бундеслигата за оваа сезона (ВИДЕО)

Објавено

на

Баер Леверкузен имаше историска сезона во Бундеслигата, сезона во која без пораз дојде до пехарот со што испиша нова страница во германскиот фудбал.

„Фармацевтите“ беа едноставно брилијантни, имаа решение за секој противник, па иако нивната најголема сила е тимската игра, сепак има поединци кои влечат, истакнуваат, а токму таков е талентираниот Флоријан Вирц.

Токму Фирц кој претходно се најде во тимот на сезоната беше избран за најдобар фудбалер во Бундеслигата за натпреварувачкаат 2023/2024.

Тој трипати низ кампањата беше крунисуван за играч на месецот за да сега ја грабне и главната награда, биде прогласен за МВП со 11 гола и 11 асистенции.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни