Поврзете се со нас

Европски првенства

Турската Федерација се огласи со официјално соопштение за спорната снимка меѓу Монтела и Арда (Видео)

Објавено

на

Foto:instagram.com/millitakimlar

Арда Гулер избрилјира на првиот меч на Европското првенство и постигна гол кој ќе биде кандидат за најубав на турнирот во Германија, но во второто коло доби шанса само во завршницата од мечот со Португалија.

Оваа одлука на Винченцо Монтела предизвика големо внимание и италијанскиот тренер е мета на големи критики во Турција, особено и поради видеото кое стана вирално на социјалните мрежи, а кое датира од последните подготовки за Португалија.

На истото се гледа дека Винченцо не му дозволил на Арда да тренира со соиграчите и го испратил да има индивидуални вежби, но поради тоа што турските фанови кренаа голема прашина на оваа тема, Фудбалската Федерација реши да испрати официјално соопштение за да ги разреши дилемите.

– Се појави снимна од тренингот на нашата репрезентација и истото предизвика многу коментари на социјалните мрежи. Пред тренингот постоеше договор меѓу стручниот штаб и Арда Гулер дека треба да тренира одвоено од тимот поради болка во препоните.

– Тренингот кој се гледа на снимката не беше испланиран за Арда и нашиот репрезентативец беше пренасочен да има индивидуален тренинг поради претпазливост. Луѓето кои ја сакаат Турција и луѓето чии срца чукаат за националниот тим, не смеат да паѓаат на вакви провокации, – гласи објавата на ТФФ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни