Поврзете се со нас

АТП

Тони за тоа уште колку време Рафа ќе биде активен: Тој има победнички менталитет, ако…

Објавено

на

Тони Надал даде прогноза за тоа до кога неговиот внук Рафаел ќе може да игра на врвно ниво на големата сцена.

Токму Тони долго време му беше тренер на Рафа и многу добро го познава како тенисер, како човек, па така според него шпанскиот ас сигурно ќе биде при самиот врв и во наредните три-четири години.

-Рафа може да игра на високо ниво уште три или четири години. Ако повредите го заобиколат сигурен сум дека тој ќе ја најде пронајде мотивацијата што ја имаше сите овие години. Го знам мојот внук и знам оти нема да се натпреварува само за да биде тука.

-Тој има победнички менталитет. Исто е и со Федерер. Тој продолжува да игра затоа што знае дека може да освои важни титули, -истакна Тони.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни