Поврзете се со нас

Англија

Тери со совет до газда Боли за иднината на Покетино во Челси

Објавено

на

Foto:instagram.com/johnterry.26

Џон Тери е вистинската ленгеда на Челси и доби награда во Дубаи на „Глоуб Сокер наградите“, односно доби индивидуално признание за игрчка легенда поради тоа што го понуди како капитен на „лондонските сини“.

По добиената награда, Тери добил прашања за актуелната состојба на Челси која е целосно контрастна од негово време, па легендарниот Џон беше навистина искрен и заклучи дека тимот во овој момент е далеку од двата најдобри тима во Англија.

Тери вели дека тоа нема да се промени преку ноќ, но затоа верува дека Маурисио Покетино е вистинскиот човек за тимот и покрај лошите резултати од стартот на сезоната.

– За жал, Челси не е тоа што беше пред неколку години. Сепак, јас сметам дека во фудбалот е потребно време. На Покетино му е потребно време, треба да му се даде време од газдата.

– Го знам и сум го видел како работи секојдневно. Ние имаме млад состав, но сме многу далеку од Манчестер Сити и Ливерпул во моментов. Тоа нема да се промени брзо, Премиер лигата си имала свои циклуси и во минатото. Порано доминираше Манчестер Јунајтед, потоа доминиравме ние, а сега доминираат Пеп Гвардиола и Манчестер Сити, – вели Тери.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни