Поврзете се со нас

Италија

Суперкомпјутер одреди кој ќе биде шампион во Серија А (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/seriea_en

Наполи одигра сезона од соништата и после повеќе од три децении ја освои титулата во домашното првенство, а тоа го направи до толку доминантно што воопшто немаше неизвесност во Италија.

Новата сезона почна доста поинаку од минатата и неколку тима се многу блиску на табелата, па ако Наполи уште отсега отпадна како еден од фаворитите за Скудетото, Интер, Јувентус и Милан важат како тимови кои имаат најголеми шанси за успех.

Сепак, суперкомпјутерот на Опта најмали шанси од оваа тројка му дава на Милан, бидејќи според модерните анализи на технологијата, „росонерите“ имаат само 2 посто шанси за трофеј на крајот од сезонта.

Фаворит број еден според суперкомпјутерот е Интер и европскиот вицешампион има 83,3 проценти да се радува на титулата во месец мај, додека на второ место е Јувентус.

Тимот на Макс Алегри добива 13,1 проценти шанси од компјутерот на „Опта“, додека актуелниот првак Наполи добива само 1,3 проценти шанси за одбрана на трофејот. Римските ривали Рома и Лацио имаат 0 проценти за највисок пласман, а пред нив е и Аталанта која добива теоретски 0,1 процент за првото место.

По 12 одиграни кола, Интер има 31 бод и му бега два бода на Јувентус, а интересно по репрезентативната пауза ќе гледаме директна пресметка меѓу двата најдобро рангирани тима на табелата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни